menusearch
ariyanaturkish.ir

زبان و خط ترکیه

جستجو
صفحه اصلی
پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۵۱:۱۳
دوشنبه هفتم آبان ۹۷
(0)
(0)
زبان و خط ترکیه

زبان و خط
زبان رسمی ساکنان ترکیه و یکی از قدیمی ترین زبانهای دنیاست. در سرتاسر جهان ۸۳ میلیون نفر به زبان ترکی استامبولی صحبت می کنند. از دیگر زبانهای رایج در ترکیه می توان کردی، انگلیسی و عربی را نام برد. زبان ترکی در دورههای مختلف تحت تاثیر گذر زمان قرار گرفته است.

  دوره ترکی قدیم، قبل از پذیرش دین اسلام توسط ترکها، قرن ۷ تا ۱۳ میلادی: در این زمان ترکی بیشتر به صورت شفاهی بود. قدیمی ترین نمونههای موجود از زبان ترکی باستان، کتیبه اورخون است.

 دوره فرهنگ اسلامی، دوره تاثیر فرهنگ اعراب و ایرانی ها برترکها، قرن ۱۳ تا اوایل قرن ۲۰. در این دوره کلمات عربی و فارسی و گاهی حتی ساختار این زبان ها، وارد زبان ترکی شده و زبان دولت عثمانی را تشکیل دادند

دوره مدرن، دوره تاثیر تفکر و ادبیات غربی، قرن ۲۰ تا به امروز تغییر خط و جایگزینی حرف لاتین به جای حروف عربی در سال ۱۹۲۸ تصویب شد و مقرر شد که حروف الفبای عربی، از الفا و زبان کشور ترکیه برداشته شود و به جای آن از ۲۹ حرف از حروف لاتین، ۲۱حرف صامت و ۸ حرفی مصوت، استفاده شود. بدین صورت بود که سیستم نوشتاری ترکیه از ترکی عثمانی به ترکی لاتین تغییر پیدا کرد. همچنین بسیاری از کلمات فارسی، عربی و هم از این زبان حذف شد. زبان ترکی متداول در ترکیه به زبان ترکی متداول در استانهای شمال غربی ایران شباهتهای زیادی دارد به طوری که مکالمه و ارتباط بین این دو گروه امکان پذیر است و البته با پذیرش حروف لاتین به جای حروف عربی و فروپاشی امپراتوری عثمانی طرز نوشتن دو گروه کاملا متفاوت شده و u استفاده بیشتر از کلمات غربی در ترکیه، هر روز فاصله این دو زبان بیشتر می شود.
 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده