menusearch
ariyanaturkish.ir

درباره استانبول

جستجو
صفحه اصلی
پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۳۵:۵۸
پنج شنبه هفدهم آبان ۹۷
(0)
(0)
درباره استانبول

توضیحات

استانبولIstanbul 

استانبول که در گذشته یا قسطنطنیه  یا کانستنتینوپل (Byzantum and Constantinople) نامیده می شد، با جمعیت ۲۵۵،۶۸۵، ۱۳ نفر در سال ۲۰۱۰، بزرگترین شهر ترکیه و پنجمین شهر بزرگ جهان است. استانبول در طول تاریخ، پایتخت دو امپراتوری روم شرقی و عثمانی بوده است و در سال ۱۹۲۳، پس از استقرار حکومت جمهوری در ترکیه، پایتخت ترکیه از این شهر به آنکارا تغییر کرد. اما همچنان مهمترین شهر تاریخی، فرهنگی و مالی ترکیه باقی ماند. استانبول در تنگه بسفر قرار دارد و بندرگاهی طبیعی به نام دماغه طلایی یا گلدن هورن (Golden Horn) را در بخش شمال غربی ترکیه دربرمی گیرد. این شهر در دو طرف اروپایی و آسیایی بسفر توسعه پیدا کرده، در نتیجه تنها شهر دنیاست که در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد.

توضیحات

مناطق استانبول

شبه جزیره تاریخی استانبول قدیم,شامل نواحی امینونو (Eminonu) و فاتح است(Fatih) است. این ناحیه در بخش جنوبی گلدن هورن واقع شده که قسمت قدیمی شهر را از نواحی شمالی جدیدتر اروپایی آن جدا می سازد.

مناطق تاریخی بی اوغلو ( Beyoglu) و بشیکتاش ( Besiktas) , در شمال گلدن هورن قرار دارند.قصر آخرین سلطان نیز اینجاست,تعدادی از روستاهای قدیمی نظیر اورتاکوی ( Ortakoy  )و ببک (Bebek ),درطول ساحل بسفر قرار دارند.ثروتمندان استانبول در هر دو بخش آسیایی و اروپایی بسفر , امارت های ییلاقی مجللی ساخته اند که یالی ( Yali  ) نامیده می شوند و برای اقامت در تابستان از آنها استفاده میشود.

منطقه اسکودار( Uskudar ) و کادیکوی ( Kadikoy ) , در بخش آسیایی واقع شده اند و در واقع دو شهرک جدا ازهم بودند ؛ مانند منطقه بی اوغلو در بخش اروپایی.این شهرک هاسرانجام جزواستانبول شدند .

امروزه بخش آسیایی شهر,مناطق مسکونی و تجاری متعدد مدرنی دارد وحدود یک سوم جمعیت استانبول را در خود جای داده است.

توضیحات

استانبول شهری زیبا میان دوقاره 

استانبول یکی از مقدسترین شهرهای جهان به شمار میرود. بخشی از افسون   استانبول موقعیت آن است, جایی که اروپا از طریق آبهای بوسفور به آسیا می پیوندد؛و این مسأله که استانبول پل ارتباطی دوقاره است,آن را به منحصر فردترین شهر جهان بدل ساخته است.
درجایی که دریای سیاه به آبهای اژه می آمیزد,شرق و غرب در نقطه ذوب فرهنگی بزرگترین کلانشهر ترکیه,با یکدیگر ادغام می گردند.بازارهای شلوغ مشرقی بافروشگاههای اروپایی همزیست می شوند و مغازه های کباب فروشی و کافی شاپ ها در کنار یکدیگر معنای رستورانهای بین المللی را به خود می گیرند.
ازسوی دیگرساختمانها و هتل های مدرن متناوب با مناره های عهد عثمانی در افق شهر و موسیقی سنتی و موسیقی پاپ غربی , رقص های قدیمی و باله , کشتی ترکی و فوتبال , تمامی این ها به منظور جلب توجه بازدید کنندگان استانبول با یکدیگر در رقابت انداستانبول تنهاترین شهر دنیاست که پایتخت هردو امپراطوری اسلامی و مسیحی بوده است.

توضیحات

استانبول وموقعیت استراتژیک تنگه بوسفور

استانبول تاریخچه ی بی نظیرخود را مرهون موقعیت دهانه ی بوسفوراست.از این نقطه ی مساعد , شهر نه تنها قادر است برکشتی هایی که ازطریق تنگه به مسر تجاری پراهمیت در میان دریای سیاه و مدیترانه وارد می شوند,نظارت داشته باشد؛بلکه قادر است تا تردد سفرهای زمینی از اروپا به آسیای صغیر,همان تنگه ی باریکی که به عنوان محل عبور استفاده می شود را نیز زیر نظر بگیرد.

به قول جهانگرد فرانسوی, پیرگیلس :"بوسفور همراه با یک کلید , دو دنیا و دو دریا را آزاد و در بند می کند."

آنکارا ممکن است همچنان پایتخت رسمی ترکیه ی مدرن باشد, اما استانبول همواره بزرگترین شهر این کشور,مهمترین مرکز تجاری و صنعتی و شلوغ ترین بندر که بیش از یک سوم از خروجی هارا پشتیبانی می کند,باقی مانده است.بوسفور یکی از پرکارترین مسیرهای دریایی دنیا به شمار رفته و امروزه تردد زمینی به وسیله ی یکی از طولانی ترین پل های معلق چهان صورت می گیرد.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده