menusearch
ariyanaturkish.ir

اقامت تحصیلی و دانشجویی در ترکیه

جستجو
صفحه اصلی
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۷:۲۱:۲۱
سه شنبه هشتم آبان ۹۷
(0)
(0)
اقامت تحصیلی و دانشجویی در ترکیه

اقامت تحصیلی در ترکیه

اقامت تحصیلی و دانشجویی

 با اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه امکان پذیر است   برای این نوع اقامت نیاز به داشتن مدرک تومر الزامی است که با این نوع پذیرش اقامت شما در ترکیه قطعی خواهد بود.
 

 

📍تعطیلات پایان سال تحصیلی بین ۳ تا ۴ ماه از اواخر ژوئن تا اواسط سپتامبر (اواخر خرداد تا اوایل مهر ماه) است .

 آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟

👈 بله، اکثر دانشگاه‌های ترکیه در ایام تعطیلات دانشگاهی، محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهند .

 

 🚩 اخذ ویزا برای والدین دانشجو

📍ورود اتباع ایرانی به کشور ترکیه به صورت مهمان یا گردشگر بدون ویزا است، یعنی هر ایرانی می‌تواند تا ۳ ماه در این کشور تردد کند و پس از ارایه مدارک لازم به پلیس، دوباره این اقامت را تمدید کند .

🚩 شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه

📍 با داشتن ویزای دانشجویی در هر هفته می‌توان ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام داد .

 

🚩 محدودیت سنی برای تحصیل

📍محدودیت سنی نسبت به دانشگاه‌های مختلف متغیر است. اما معمولا برای بیشتر دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی تا ۳۰ سال و برای مقاطع ارشد و دکترا، محدودیت سنی وجود ندارد .

🚩 عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش

📍با توجه به اعتبار دانشجو، همسر وی نیز می‌تواند به همراه وی در ترکیه اقامت کند .

  آیا ویزای دانشجویی ترکیه برای چند بار ورود و خروج است؟

 👈 صدور ویزای تحصیلی به صورت یک ساله است.  دانشجو پس از ورود به کشور در عرض یک ماه اقدام به دریافت برگه اقامت یک ساله از پلیس اتباع بیگانه نموده و پس از آن می‌تواند مکررا تردد کند .

نحوه تحصیل در رشته های پزشکی ترکیه با مدرک هنرستان و کارودانش ایران

یکی از مسائلی که برخی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور برای گرفتن پذیرش با آن روبرو هستند، نحوه تغییر مدرک پیش دانشگاهی و همینطور نمرات و معدل آنهاست؛ برای تحصیل در برخی رشته‌ها حتما باید مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی مرتبط داشت و معدل هم از حداقلی که دانشگاه یا نظام آموزشی کشور مورد نظر تعیین کرده نباید پایین‌تر باشد .

مشکل عدم تطابق مدارک تحصیلی متقاضیان با مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش، بیشتر برای افرادی که دیپلم کاردانش یا فنی حرفه‌ای دارند و همچنین متقاضیان تحصیل در رشته‌های پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پیش می‌آید .

دانش‌آموزان (هنرجویان) هنرستان‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش، بعد از گرفتن دیپلم، دیگر دوره پیش‌دانشگاهی را نمی‌گذرانند و در واقع 1 سال کمتر از فارغ‌التحصیلان شاخه نظری (ریاضی، تجربی و انسانی) درس می‌خوانند. آنها به همین دلیل علاوه بر اینکه برای ادامه تحصیل در دانشگاههای داخلی محدودیت‌هایی دارند، برای اخذ پذیرش از دانشگاههای خارجی هم نمی‌توانند اقدام کنند .

علاوه بر این؛ عده زیادی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، خواهان تحصیل در رشته‌های داروسازی و دندانپزشکی هستند و با توجه به اینکه گرفتن پذیرش در این رشته‌ها نیازمند داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی تجربی، و در مورد دانشگاههای ترکیه مدرک ریاضی یا تجربی و یا انسانی است، آن‌دسته از متقاضیان که اصلاً پیش‌دانشگاهی ندارند برای گرفتن پذیرش مشکل پیدا می‌کنند. البته دانشگاه های کشور ترکیه برای رشته های مذکور مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و تجربی را قبول می کنند .

راه حل

خوشبختانه می‌توان مشکل عدم تطابق مدارک تحصیلی با مدارک موردنیاز برای گرفتن پذیرش را حل و پس از آن برای گرفتن پذیرش اقدام کرد .

فارغ‌التحصیلان هنرستان‌های فنی حرفه‌ای یا کاردانش، بسته به اینکه در چه رشته‌ای دیپلم گرفته‌اند و پیش‌دانشگاهی کدام رشته نظری مدنظرشان است، باید در امتحانات دروس تغییر رشته (که در فصل تابستان برگزار می‌شود) شرکت کرده و حداقل نمره 10 را در هر امتحان بگیرند. البته امتحان تغییر رشته برای همه الزامی نیست .

 

باید این توضیح را اضافه کرد که آن دسته از فارغ‌التحصیلان فنی حرفه‌ای یا کاردانش که مدرک کاردانی مرتبط با رشته مورد نظرشان را دارند نیازی به گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی نداشته و مدرک کاردانی آنها بمنزله مدرک پیش‌دانشگاهی محسوب می‌شود .

ازمون یوس

آزمونی است که دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه  در مقاطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه دارند بایستی در آن شرکت کنند ونتیجه ی این آزمون برای تمامی دانشگاه ها ی ترکیه مورد قبول می باشد .

این آزمون تا سال 2010 به صورت سراسری توسط سازمان سنجش کشورترکیه برگزار می شد اما در سال های بعد و از سال 2012 براساس مقررات تصویب شده در نظام آموزشی ترکیه هر دانشگاه به صورت مستقل این آزمون را برگزار می کند. دانشجویانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند ایتدا بایستی دانشگاه مورد نظر خود را تعیین کرده وسپس تاریخ و نحوه ی ثبت نام را ازسایت دانشگاه تعقیب نموده ودر آزمون شرکت نمایند .

آزمونی که از طریق سازمان سنجش تا قبل از سال 2010 برگزار می شد شامل 80 سوال بود که از این تعداد 45 سوال تست هوش30،  سوال ریاضی و 5 سوال هندسه بود. بعداز آن که برگزاری این آزمون به عهده ی خود دانشگاه ها گذاشته شد تعداد سوالات و بودجه بندی سوالات نیز از شرایط هر دانشگاه تاثیر پذیرفت به طوریکه در سال 2011 بعضی از دانشگاهها تنها ریاضیات و هندسه و یا فقط تست هوش را در سوالات آوردند .

شرایط متقاضیان شرکت در این آزمون :

1- متقاضیان باید دانش آموز سال آخر دبیرستان یا فارغ التحصیل دبیرستان باشند .

2- متقاضیان باید جزء اتباع خارجی باشند .

3- در صورتی که یک متقاضی در بدو تولد تبعه ترکیه بوده و با گواهی وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شده باشند باید برگه های مورد نظر را از وزارت کشور اخذ و ارائه نماید .

4- اتباع جمهوری ترکیه یا جمهوری ترک قبرس شمالی که دوره دبیرستان را به طور کامل در خارج از کشورهای فوق به اتمام رسانده باشند حق برخورداری از این قانون را دارا می باشند.

آزمون یوس YÖS جهت ورود به دانشگاههای ترکیه برای دانشجویان تبعه خارجی از

مقطع دیپلم برگزار می گردد.این آزمون از سال 2010 به بعد توسط هر دانشگاه معتبر

ترکیه به صورت مجزا سالیانه یک بار در ترکیه برگزار می گردد .

دانشگاههای ترکیه برای پذیرش دانشجو از مقطع دیپلم متوسطه ،طی برگزاریِ

آزمون یوس اقدام مینمایند. آزمون یوس مشتمل بر سوالات ریاضی و تست هوش

میباشد که هریک از دانشگاهها سالانه یکبار بصورت جداگانه برگزار میکنند. امتیاز  

و نمره کسب شده از آزمون YÖS توسط متقاضی ، نقش مهمی در انتخاب رشته و

پذیرش دانشگاه دارد و شرکت منظم در کلاسهای یوس و یادگیری راهکارهای

پاسخگویی به سوالات تستی طبق سرفصل های آزمون، کمک موثری در موفقیت

و کسب امتیاز بالای داوطلب دارد .

            
شروع و یا ادامه تحصیل در ترکیه بسته به مقطع تحصیلی به دو صورت امکانپذیر است:

الف) مقطع دبستان تا پیش از دانشگاه

تحصیل در مدارس دولتی برای دانش آموزان ترک و خارجی ها رایگان است و مدارس خصوصی شهریه دارد که بر اساس مدارس و سرویس های مختلف متفاوت میباشد .



دوره ابتدایی ۴ سال، دوره راهنمایی ۴ سال و دوره متوسطه ۴ سال میباشد. زبان رسمی برای تدریس تمام دروس زبان ترکی باشد. دانش آموزانی که با زیان ترکی آشنایی ندارند هم میبایست به مرور زمان و در کنار دیگر دانش آموزان، زبان ترکی را فرا بگیرند زیرا تمام امتحانات به زیان ترکی خواهد بود.

در مدارس دولتی زبان انگلیسی مانند یکی از دروس تدریس میشود، اما مدارس خصوصی به آموزش زبان های خارجی اهمیت بیشتر میدهند و گاهی به جز زبان انگلیسی، دو یا سه زبان دیگر را نیز در برنامه آموزش خود دارند .

بعد از سال چهارم دبیرستان دانش آموزان میباست امتحان نهایی بدهند و برای ورود به دانشگاه آماده شوند. شرط ورود به دانشگاه قبویل در این امتحانات میباشد و بسته به نمراتی که در دروس مختلف کسب می کنند دانش آموز می تواند در رشته های مختلف دانشگاهی ثبت نام کنند.

غیز از دانشگاه آزاد آناتولی برای ورود به مابقی دانشگاهها ، دانش آموزان میبایست از طریق آزمون ورودی وارد دانشگاهها شوند

نکات ضروری برای ادامه تحصیل دانش آموزان

۱- برای شروع یا ادامه تحصیل دانش آموز در ترکیه، اولیا دانش آموز میبایست دارای یکی از انواع اقامتهای ترکیه باشند

۲- قبل از ثبت نام میبایست معادلسازی (Denklik) مقطع تحصیلی دانش آموز انجام شود.

۳- سپس امور اقامتی دانش آموز از طریق اداره امنیت پیگیری و میبایست کدملی (TC Kımlık) ترکیه برای دانش آموز دریافت گردد.

۴- تشریفات لازم برای ثبت نام در مدرسه انجام میگیرد.

ب) مقاطع دانشگاه به بالا

۱- داوطلبان برای ورود به دانشگاههای ترکیه می‌باید دارای مدرک فارغ التحصیلی از دوره متوسطه باشند و یا دانش آموز سال آخر تلقی شوند.

۲- داوطلبان ورود به دانشگاههای ترکیه میباید تابعیت خارجی داشته و یا در صورت وجود دو تابعیتی میتواند هموطن یکی ازکشورهای ترکیه یا جمهوری ترک نشین قبرس باشد.

۳- افرادی که خارجی بوده ولی به جهت آیین نامه انضباطی از یکی از دانشگاهها و یا موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند، نمیتوانند به عنوان دانشجوی خارجی و داوطلب ورود به دانشگاههای ترکیه برشمرده شوند.

۴- از تمامی‌دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای کشور میباشند، میبایستی مدرک دال بر احاطه و آشنایی کامل به زبان ترکی استانبولی اخذ شود که این درخواست در میان شرایط جذب دانشجوی خارجی مد نظر قرار گرفته و مدرک معتبر مربوط به آن که نشان دهنده سطح آشنایی دانشجوی خارجی به زبان ترکی است، در کنار سایر مدارک در هنگام ثبت نام درخواست شود.

۵- مهمترین مدارک مورد نیاز شامل موارد ذیل میباشد:

۵-۱) دیپلم ۳ ساله (برای دوره های کاردانی و کارشناسی)

۵-۲) مدرک پیش دانشگاهی (برای دوره های کاردانی و کارشناسی)

۵-۳) برگه معادلسازی مدرک تحصیلی (برای دوره های کاردانی و کارشناسی)

۵-۴) ریزنمرات کل ۴ سال دبیرستان (برای دوره های کاردانی و کارشناسی)

۵-۵) ترجمه پاسپورت

۵-۶) مدرک زبان ترکی (Tomer) یا زبان انگلیسی (Toefl)

۵-۷) دانشنامه لیسانس (برای دوره های کارشناسی ارشد)

۵-۸) ریزنمرات دانشگاه (برای دوره های کارشناسی ارشد)

به غیر از مدارک لیست شده، ممکن است دانشگاه متناسب با نوع رشته مدارک دیگری نیز درخواست کند

گالری تصاویر محصول
 اقامت تحصیلی در ترکیه
 اقامت تحصیلی در ترکیه
 اقامت تحصیلی در ترکیه
 اقامت تحصیلی در ترکیه
 اقامت تحصیلی در ترکیه
 اقامت تحصیلی در ترکیه
 اقامت تحصیلی در ترکیه
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده