menusearch
ariyanaturkish.ir

اقامت از طریق ثبت شرکت

جستجو
صفحه اصلی
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۴۱:۵۵
پنج شنبه دهم آبان ۹۷
(0)
(0)
اقامت از طریق ثبت شرکت

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه مراحل و انواع مختلفی دارد که باید بررسی شود. ضمنا یکی از روش های مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه با ثبت شرکت در این کشور انجام میگرید. در این روش شما ابتدا شرکت خود را در ترکیه به ثبت می رسانید و سپس با توجه به سرمایه اولیه شرکت می توانید برای سهامداران آن اقامت ترکیه را دریافت نمایید. در ترکیه سرمایه اولیه شرکت حداقل یکصد هزار لیر می باشد.

در ابتدا به بررسی انواع شرکت در کشور ترکیه می پردازیم.

انواع شرکت در ترکیه

در ترکیه انواع شرکت اندکی با ایران متفاوت است. در ترکیه انواعی از شرکت وجود دارند که تابع قانون تجارت این کشور نبوده و فاقد شخصیت حقوقی اند که این نوع از شرکت ها اساسا موضوع این نوشتار نیستند، ولی انواع شرکت هایی که تابع قانون تجارت ترکیه اند کم و بیش همانند انواع آن در ایران می باشند.

از آنجا که معمولا ۹۰ درصد شرکت هایی که ایرانیان در ترکیه تاسیس می نمایند شرکت هایی با مسئولیت محدود می باشند لذا در اینجا بدون شرح جزئیات ، فقط اشاره ای اجمالی به ویژگی های انواع رایج شرکت ها می نماییم.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل با ۲ و حداکثر با ۵۰ شریک قابل ثبت است ( البته طبق قانون جدید شرکت با مسئولیت محدود حتی با یک سهامدار نیز قابل ثبت است ) و مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی های شرکت محدود به مبلغ سرمایه گذاری شده در شرکت می باشد. به زبان ساده تر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می رود و طلبکاران نمی توانند باقیمانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند. حد اقل سرمایه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود ۵۰۰۰ لیره ترک میباشد و هر نوع تغيير و انتقال سهم الشرکه شرکا باید در دفتر خانه رسمی انجام شود.

شرکت سهامی خاص۔ عام):

تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال دیون و قروض شرکت به اندازه سهمشان مسئولند. در شرکت های سهامی سرمایه باید به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم گویند. شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند بلکه هر شریک می تواند به هر مقدار که بخواهد سهم بخرد. بر اساس قانون تجارت ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود. شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم میشود:

شرکت سهامی خاص: شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن کمتر از ۲۵۰ نفر میباشند.

شرکتسهامی عام شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر میباشند.

شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود و اگر دارایی شرکت برای تاديه تمام قروض شرکت کافی نباشد هر یک از شرکا مسنول پرداخت تمام قروض می باشند.

شرکت مختلط

در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارای سهم الشرکه می باشند و دیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکاء ضامن باشند.

مقبولترین و بیشترین انواع شرکت که در ترکیه ترجیح داده میشود به ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص میباشد.

موسسات مالی (صرافی)

تاسیس این گونه موسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی ممکن میباشد. لیکن تاسیس این نوع موسسات مستلزم اخذ مجوز از سازمانهای مربوطه است که این سازمان ها فعلا مجوز صادر نمیکنند. با این وجود تاسیس این گونه موسسات مالی با راه کار هایی ویزه ای و به صورتی کاملا قانونی مقدور است اما پیچیدگی هایی دارد که باید حتما با مشورت وکلای آشنا به مسائل حقوقی انجام شود.

کارایی و مزایای ثبت شرکت در ترکیه :

تجار ایرانی با ثبت شرکت در ترکیه قادر خواهند بود تا آن بخش از تجارت خود با دیگر کشورها را که قادر به انجام آن نیستند، از طریق این شرکت ها انجام دهند.

با ثبت شرکت شما قادر خواهید بود کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای مختلف خریداری کرده، وجه آن را به شرکت فروشنده حواله نمایید و پس از رسیدن محموله به گمرکات ترکیه آن را به ایران ارسال نموده و یا وارد ترکیه کنید.

همچنین اگر قصد صادر کردن کالای خود را به ترکیه دارید تاسیس شرکت به شما این امکان را خواهد داد تا کالایتان را نه بنام فردی دیگر (که نمی دانید چقدر می توانید به وی اطمینان نمایید) بلکه بنام شرکت خودتان ارسال نمایید.

از سوی دیگر با ثبت شرکت در ترکیه شما خواهید توانست که در داخل ترکیه فعالیت تجاری اقتصادی و تولیدی (بر حسب موضوع شرکت و مفاد مندرج در اساسنامه انجام دهید. اصولا اتباع خارجی برای انجام هر گونه فعالیت تجاری در ترکیه (حتی باز کردن یک سوپر مارکت و یا یک رستوران) نیاز به تاسیس یک شرکت دارند.

معایب و مشکلات ثبت شرکت در کشور ترکیه:

در واقع تمامی افرادی که از کشور خارج میشوند و در کشور های اروپایی سرمایه گذاری مینمایند در حقیقت هدفی جز اخذ اقامت در اروپا ندارند و راهی ساده تر از این راه نیافته اند اما در حقیقت باید بدانیم که سخت ترین و پرهزینه ترین و همچنین پرریسک ترین نوع ویزا در کشور های اروپایی ویزای سرمایه گذاری میباشد زیرا این نوع ویزا هم سرمایه فراوانی میطلبد و هم اینکه ما با شرایط و بازار اروپا آشنایی کافی نداریم و هم این که ریزه کاری های زیادی دارد که معقولانه این است که زمانی فردی میخواهد وارد یک کشور اروپایی شود و سرمایه گذاری نماید و از این طریق اقامت بگیرد ابتدا از ساده ترین و ارزان ترین راه ممکن تحصیل یا کار) استفاده کرده و مدت کوتاهی زندگی در کشور مورد نظر را تجربه کرده و در صورتی که از زندگی در آن کشور راضی بود و نتوانست کار پیدا کند و یا به هر دلیل دیگر مایل به سرمایه گذاری بود اقدام به سرمایه گذاری کند، زیرا در این صورت دیگر فرد مهاجر یک فرد چشم و گوش بسته نخواهد بود و با آشنایی کامل وارد بازی میشود و در این صورت مطمئنا موفق تر از طریق قبلی میباشد.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه :

۱- تعيين آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است لذا یا شرکا باید در ترکیه قبل از هر اقدامی راسا اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره یا خرید محل شرکت اقدام نماید.

۲- تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت

۳- مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکت

۴- تابید اساسنامه در دفتر خانه رسمی

۵- مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

۶- چاپ روزنامه رسمی

۷- تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه

۸- تنظيم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره

9- بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی

۱۰ - اخذ شماره مالیاتی شرکت پس از بازدید و تایید آدرس

۱۱- اخذ کارت بازرگانی

۱۲- تصديق دفاتر حسابداری

۱۳- گشایش حساب بانکی شرکت

۱۴- معرفی حسابدار

مدت زمان مورد نیاز برای تاسیس شرکت:

ثبت شرکت بسته به شعبه اداره دارایی و روزی که کار ثبت آغاز شود ( اول و یا وسط هفته) بین ۴ الی ۸ روز به طول می انجامد.

اطلاعاتی در باره هزینه های جاری شرکت در ترکیه :

هزینه حسابدار که داشتن آن برای هر شرکت الزامی است ( اجرت حسابدار رسمی با توجه به حجم فعالیت های تجاری شرکت ، ماهانه ۲۰۰لیر به بالا) هزینه اجاره دفتر که بر حسب محل دفتر میتواند بین ۳۰۰ تا چند هزار لیر باشد. در صورتی که محل کار اجاره ای باشد ۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه ( استوپاز) که هر سه ماه یک بار پرداخت میشود هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی: سالانه حدود ۲۰۰لیر مالیات بر درآمد: معادل ۲۰% سود خالص شرکت

گالری تصاویر محصول
 اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
 اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
 اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
 اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده