menusearch
ariyanaturkish.ir

تاریخچه ترکیه

جستجو
صفحه اصلی
پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۳۵:۳۱
دوشنبه هفتم آبان ۹۷
(0)
(0)
تاریخچه ترکیه
تاریخچه ترکیه
ترک های اولیه در جنوب سیبری زندگی می کردند و بعدها به سوی غرب و جنوب مهاجرت کرده و پراکنده شدند. تا قبل از قرن ششم میلادی، این مردم اقوامی بدوی بودند و به صورت پراکنده در آسیای مرکزی زندگی می کردند. آنها با اسامی قبیله های خود شناخته میشدند. گاه چند قبیله دور هم گرد آمده و مهاجرت میکردند و گاه با انتخاب رهبری از میان خود به سرزمین های همسایه حمله می کردند. در نیمه اول قرن ششم میلادی، گروهی از این اقوام ترک، از محلهای خود مهاجرت کرده و با همراهی برخی از قبایل همجوار، امپراطوری را تشکیل دادند که قلمرو آن از مغولستان تا دریای سیاه را در بر می گرفت. عنوان ترک برای نخستین بار به وسیله بنیانگذاران این امپراطوری انتخاب شد. آنها خود را «توروک» به معنای قوی، خواندند. امروزه «ترک» اصطلاحی است که در معنای وسیع خود به مردمی اطلاق می شود که به ویژه به زبان ترکی صحبت می کنند. صرف نظر از برخی استثناها، مردم ترک زبان بیشتر در محدوده آسیا زندگی می کنند و مهمترین پیوند فرهنگی آنها، جدا از تاریخ، زبان ترکی و دین اسلام است. طبق نظر باستان شناسان، نخستین قوم بزرگی که در آناتولی زندگی می کرد، قوم هیتایت (Hittite) بوده است که در فاصله دو هزار تا هزار و صد سال قبل از میلاد میزیستند. ترکها اغلب تمایل دارند که گذشته و تاریخ خود را به این قوم متصل کنند؛ به همین دلیل آتاتورک با دیدگاه ناسیونالیستی خود اعلام میکند:من ترک هستم و نژاد و زبان من بزرگ است
همچنین ترکیه خاستگاه تمدن ها و ادیان مختلف بوده است. شواهد نشان می دهد که بسیاری از پیامبران بزرگ الهی در منطقه خاورمیانه مبعوث شده اند و زندگی می کرده اند. از سوی دیگر، سرزمین ترکیه بین تمدن های بزرگ تاریخی ایران و یونان و پس از آن روم قرار داشته و از سال ۳۹۵میلادی استانبول یا قسطنطنیه پایتخت روم شرقی شد. این منطقه با مبعوث شدن پیامبر اسلام دچار تحولات عظیمی شد. در سال ۱۶ هجری قمری سرزمینهای تحت تسلط امپراتوری ساسانی به مرور توسط مسلمانان فتح شدند، به طوری که مقر حکومت حضرت علی(ع) در شهر کوفه در چند صد کیلومتری جنوب فلات آناتولی قرار گرفت. امپراتوری روم در سال ۱۹۶ میلادی بر آناتولی تسلط یافته بود و حدودا در قرن دهم میلادی (در سال ۴۶۳ هجری قمری) ترکان مسلمان سلجوقی به فرماندهی آلپ ارسلان (دومین شاه از سلسله سلجوقیان در ایران) در نبرد ملازگرد، بر امپراتوری روم شرقی غلبه کردند و به مرور بر این سرزمین تسلط یافتند. عثمانی ها که از مهاجران آسیای مرکزی بودند، در آغاز از سلجوقیان پیروی می کردند و هنگامی که سلجوقیان در سال ۱۱۹۴ میلادی منقرض شدند، اعلام استقلال کردند و قلمرو خود را از هر سو توسعه دادند. رهبر قبیله هایی که عثمان خان نامیده میشد، در سال ۱۳۰۰ میلادی حکومتی به نام عثمانی را تاسیس کرد.
از آن پس تا حدود ۱۵۰ سال بعد حکومت عثمانی بیشتر آناتولی را به تصرف در آورد. در سال ۱۴۰۲ میلادی، امیر تیمور گورکانی به کشور عثمانی حمله کرد و بایزید اول ، سلطان عثمانی را اسیر نمود. پس از بازگشت تیمور بین پسران بایزید اول (Bayezid I)جانشینی پدر جنگٹ درگرفت و سرانجام در سال ۱۴۱۳ محمد (MehmedI) بر برادران دیگرش پیروز شد و به نام سلطان محمد بر تخت نشست.
در سال ۱۴۵۳، با سقوط قسطنطنیه توسط سلطان محمد دوم تسلط عثمانی بر آناتولی کامل شد و نام آن به اسلامبول یا استانبول به معنی شهر اسلام تغییر کرد. با تصرف استانبول، امپراتوری روم شرقی خاتمه یافت. وی با عنوان سلطان محمد فاتح (Mehmed the Conqueror) بر وسعت امپراتوری عثمانی افزود و بیشتر - .نواحی بالکان را ضمیمه قلمرو خویش ساخت بایزید دوم  پس از سلطان محمد به جای پدر به سلطنت رسید و مصر را ضمیمه امپراتوری عثمانی کرد. جانشینان او طی سالهای بعد، الجزایر، مجارستان، مولداوی، سوریه و عراق را نیز ضمیمه امپراتوری عثمانی کردند. سلیم دوم نیز در سال ۱۵۷۱ قبرسی را تصرف کرد. در جنگهای طولانی روسی و عثمانی که از ۱۷۱۰ تا ۱۷۷۴ ادامه داشت و پس از آن، دولت عثمانی سرزمینهای پهناوری را در شمال از دست داد. جنگ های بالکان هم در اوایل قرن بیستم منجر به از دست دادن تمام سرزمینهای اروپایی شد و فقط منطقه خاورمیانه برای ترکیه باقی ماند. بین ترکان عثمانی و حکومتهای صفوی، افشار و قاجار در ایران بیش از یازده جنگ طی سیصد سال انجام شد که اولین آنها، جنگ چالدران در سال ۱۴۷۲ بین شاه اسماعیل اول و سلطان سلیم یکم و آخرین آن بین - فتحعلی شاه و سلطان محمود دوم در سال ۱۸۲۳ میلادی بود و نتیجه نهایی مرزهای امروزی دو کشور است . همزمان با نزدیک شدن عثمانی و آلمان، عثمانی در جنگ جهانی اول با آلمان متحد شد. پس از آن روسیه و انگلستان برای تصرف متصرفات عثمانی با یکدیگر همدست شدند و نواحی سوریه، فلسطین، لبنان، بین النهرین و عربستان را از عثمانی جدا ساختند. ایتالیا و یونان نیز سرزمینهای کنونی ترکیه را تصرف کردند و دولت عثمانی را مجبور به عقد قرارداد سور (Treaty of Sevres)در سال ۱۹۲۰ کردند. قرارداد سور سبب شورش (Mustafa Kemal Pasha) ملی گرایان ترک به رهبری مصطفی کمال پاشا شد و به این ترتیب آخرین سلطان عثمانی در سال ۱۹۲۲ از سلطنت خلع گردید.
امپراتوری عثمانی دولتی اسلامی بود که سرزمین های وسیعی را زیر سلطه داشت. دولت های غربی حریف عثمانی نبودند و به همین دلیل پس از شکست عثمانی در جنگ جهانی اول، کشورهای غربی، امپراتوری عثمانی را به دولتهای بسیار کوچک تجزیه کردند و برای هر یک پادشاه و امیری قرار دادند. این سلسله با عمر ۷۰۰ساله خود، طولانیترین حکومت در سرزمینهای اسلامی را داشت که پس از شکست در جنگ جهانی اول و تقسیم مناطق حکومتش، عملا پایان یافت.
در اکتبر ۱۹۲۳ جمهوری ترکیه رسماً اعلام موجودیت کرد و مصطفی کمال پاشا که آتاتورک یا پدر ملت ترک لقب گرفته بود به ریاست جمهوری رسید. آتاتورک ۱۴ سال بر ترکیه حکومت کرد و سرانجام در سال ۱۹۳۸ درگذشت.سلیمان دمیرل  ترکیه در جنگ جهانی دوم، نخست، بی طرفی پیشه کرد ولی در سال ۱۹۴۵ رسماً به آلمان و ژاپن اعلان جنگ داد و در پایان جنگ روابط میان ترکیه و شوروی برسر تنگه بسفر و داردانل به شدت تیره شد. در سال ۱۹۷۴ قسمتی از قبرس که ترک نشین بود به وسیله ارتش ترکیه اشغال شد و روابط میان ترکیه و واشنگتن به طور موقت تیره شد. نابسامانیهای سیاسی، بحران های اقتصادی و رسوایی های مالی از ویژگی های سیاسی و اجتماعی ترکیه در دهه های اخیر بوده است انتخابات مارس ۱۹۸۹ تورگوت اوزال (Turgut Ozal) به عنوان نخستین رئیس جمهور غیر نظامی ,پس از چند دهه انتخاب شد.
نیروی هوایی ترکیه در سال ۱۹۹۴ نواحی کردنشین شمال عراق را بمباران کرد. در سپتامبر ۱۹۹۷ حدود بیست هزار سرباز مسلح ترک همراه با دهها تانک از مرز عراق گذاشتند و به بهانه نابود کردن پایگاه های حزب کارگران کردستان به نواحی شمالی عراق وارد شدند عبدالله اوجالان (Abdullah calan)، رهبر کردهای استقلال طلب ترکیه، پس از پیروزی حزب دموکراتیک چپ، توسط عوامل اطلاعاتی این کشور در کنیا دستگیر و به زندان انداخته شد تا به اتهام خیانت به وطن محاکمه شود. حکم اعدام او در اواخر سال ۱۹۹۹ به تأیید رسید، اما در ژانویه سال ۲۰۰۰، برای مدت نامعلومی به حالت تعلیق در آمد. در این سال احمد نجدت سزار (AhmetNeedet Sezer) از طرف مجلس، برای هفت سال به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد. حزب عدالت  توسعهConservative Justice and Developmentبه رهبری رجب اردوغان(Recep Tayyip Erdoğan)  در سال ۲۰۰۳، در انتخابات پیروز و وی نخست وزیر ترکیه شد. عبدالله گل (Abdullah Gul) کاندیدای این حزب در سال ۲۰۰۷ در انتخابات پیروز و رئیس جمهور شد. با حاکم شدن این حزب به مرور از نفوذ و دخالت نظامیان در کشور کاسته شد؛ به طوری که در سال ۲۰۱۱ موفق شدند، فرماندهان نظامی سنتی را بازنشسته و برکنار و نیروهای جدید را منصوب کنند. در چند سال اخیر ترکیه توانسته است با توسعه همه جانبه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نقش مهمی در منطقه بازی کند و جایگاه خود را در جهان ارتقا دهد.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده